lat.: Calendula officinalis, čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)
Lidové názvy: krušínek, nechtík, kalendule, nepravý šafrán, sluníčko, bradavičné koření, pampalík, ruský penicilín, slunovín
Tato bylinka má hojné využití pro zdraví, nejčastěji pomáhá na kůži. Domácí je v Evropě a v Orientu. U nás je pěstována na zahrádkách, ale vyskytuje se též divoce.
» K léčení použijte měsíčkový čaj.
» K léčení použijte měsíčkový obklad, měsíčkový odvar nebo měsíčkovou mast.
» K léčení použijte měsíčkovou tinkturu.
Listy měsíčku lze přidávat do salátů. Květními lupínky lze zdobit pomazánky, saláty, polévky, přidávat je při vaření do rýže – dodávají ji pikantní chuť. Květy se také používají k barvení sýra a másla.
Měsíček nemá vedlejší účinky, lze ho užívat dlouhodobě. Snášejí ho dobře i děti a starší lidé.
Měsíček lékařský je nenáročný na pěstování. Můžete ho pěstovat jak v květináči, tak na záhoně. Je to jednoletá bylina, tedy je lepší ji vyset každým rokem znova. Mnohdy se měsíčky na záhoně vysemení samy, ale bohužel vykvétají pak většinou jen jednoduchými květy. Proto je třeba raději koupit osivo, které nám zaručuje kvalitní květy.
Kdy vyset přímo do záhonu: březen–duben
Vysejte na záhon do hnízd po 4–5 semenech ve sponu 30 × 40 cm, nebo do řádků 40–50 cm vzdálených, které později jednotíte na vzdálenost 20 cm. Při postupném výsevu kvete celé léto.
Vyhledává propustné hlinitopísčité půdy bohaté na živiny. Svědčí mu slunné místo nebo polostín. Má rád občasnou zálivku, vydrží i pár dní bez zalévání.
Co: Květ
Kdy: červen–srpen
Jak: Za suchého počasí kolem poledne (měsíček má nejvíce účinných látek) se sbírají jednotlivé obvodové květy bez lůžka a zákrovu. Někdy se sbírají celé úbory. Suší se rychle ve stínu. Umělá teplota by neměla přesáhnout 40 °C. Měsíček je po usušení oranžové barvy, chuti slané, trpké a nahořklé. Musí být chráněn před světlem, proto jej uchováváme v temnu v dobře uzavíratelné nádobě. Také snadno přijímá vzdušnou vlhkost, a proto se doporučuje občasné přesušení. Pokud chcete měsíček dále zpracovávat je vhodné jej využít hned po usušení, brzy začne ztrácet své léčivé účinky. Sesychací poměr je 6 – 8 : 1.