lat.: Rosmarinus officinalis, čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)
Lidové názvy: rozmarýna, merdov
Rozmarýn pochází z oblasti Středozemního moře. Je voňavý, dekorativní, využijete ho v kuchyni, i jako léčivou bylinku. Je klasickým kořením středozemní kuchyně.
» Rozmarýn působí na vše výše uvedené jak ve formě koření v jídle, tak také jako rozmarýnový čaj nebo rozmarýnové víno.
Lepší je používat rozmarýn čerstvý, sušený bývá až příliš aromatický, dodává jídlům trpce kořeněnou chuť. Rozmarýn přidávejte na začátku vaření. Skvěle doplní tučná masa jako telecí, jehněčí, kachní, skopové. Dále se pak používá při přípravě drůbeže, ryb a rajské omáčky. Hodí se ke šťavnaté zelenině jako rajčata, lilek, cuketa, pokrmům z brambor, k sýrům, do nádivek.
Používá se buď samotný nebo jako součást provensálského koření. Dobře ladí s česnekem, šalvějí a tymiánem.
Rozmarýn nepředstavuje žádné riziko při použití jako koření, tedy v malých dávkách. Je důležité užívání rozmarýnu s mírou, ve vyšších dávkách a koncentracích může být jedovatý.
Rozmarýn se nedoporučuje používat v těhotenství, protože díky svému prokrvujícímu účinku působí též na prokrvení dělohy, což je nežádoucí.
Není příliš vhodný při vysokém krevním tlaku, pro malé děti do pěti let, kojící ženy a osoby trpící epilepsií.
Nejlepší pěstování rozmarýnu je v květináči, je velmi choulostivý. Přes léto se mu bude dobře dařit na zahrádce nebo balkóně, na zimu ho přeneste dovnitř do chladnější místnosti.
Kdy vysévat semínka doma nebo v pařeništi: březen
Kdy můžete dát rostlinky ven: červen
Semena rozmarýnu vysévejte v březnu a pěstujte při teplotě 20 °C. Mladé rostliny rozmarýnu vysazujte do květináčů či truhlíků v červnu, dají se sehnat i rostlinky v obchodě.
Má rád slunné stanoviště v lehké, písčité a dobře propustné půdě. Nemá rád příliš mnoho zálivky. Rozmnožuje se z řízků, tj. z odřezaných výhonků v délce 10–15 cm, které zakořeňují v dobré zahradní půdě nebo ve vlhkém písku.
Co: listy
Kdy: červen–srpen
Jak: Pro sušení je dobrý sběr těsně před květem. Natě svažte k sobě a sušte zavěšené na vzdušném a stinném místě. Umělá teplota při sušení nemá překročit 45 °C. Suché lístky odrhněte a uskladněte v chladu, temnu a dobře uzavíratelné nádobě. Rozmarýn chutná hořce kořenitě, je hodně aromatický.
K okamžité spotřebě se rozmarýn sklízí po celé léto. Čerstvé snítky zabalené do vlhkého kuchyňského papíru a vložené do mikrotenového sáčku vydrží v lednici i déle než týden nebo se dá také skvěle zamrazit.