lat.: Thymus vulgaris L., čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)
Lidové názvy: démut, dymián, mateřídouška římská, mateřídouška vlašská, thým vonný
Původní oblastí výskytu tymiánu je střední a jižní Evropa. Už odpradávna se používá jako lék, výborné koření i jako aromatická rostlina.
» Tymián působí na vše výše uvedené jak ve formě koření v jídle, tak také jako tymiánový čaj.
» K léčení použijte tymiánové kloktadlo.
» K léčení použijte tymiánové inhalace nebo tymiánový polštářek.
» K léčení použijte tymiánové obklady.
Tymián se používá jak čerstvý, tak i sušený. Měl by se přidávat na začátku vaření, aby se plně rozvinulo jeho aroma. Působí stimulačně na vaše trávení, zamezuje tak pocitům plnosti po jídle a zároveň dodá pokrmu typické, nezaměnitelné aroma a chuť. V kuchyni ho používejte k úpravě skopového a vepřového masa, těstovin, luštěnin, salátů, polévek, omáček, ryb, divočiny, grilovaných mas, kuřat. Hodí se k rajčatům, lilku, cuketě, na ochucení másla, na výrobu dipů, zálivek, dresinků a majonéz. Celé větvičky se používají do známé směsi bouquet garni nebo na aromatizaci olejů a octů. Přidává se do bylinných kořenících směsí, jako je např. provensálské koření.
Tymián se dobře doplňuje s rozmarýnem, dobromyslí, šalvějí, saturejkou. Jako koření ho používejte maximálně asi tři čajové lžičky na 1 kg potravin.
Recepty:
Dušené hovězí na tymiánu
Tymián se nesmí užívat dlouhodobě a ve velkých dávkách, může způsobit otravu toxickým thymolem. Těhotné ženy by se vnitřnímu užití tymiánu měly raději vyhnout.
Tymián je nenáročný na pěstování, daří se mu na záhonu, skalce, nebo i v květináči. Roste i planě, můžete ho nalézt na slunných stráních u lesa, na okrajích luk, i v poměrně suchých kamenitých oblastech.
Kdy vysévat ven: březen–duben
Semena tymiánu vysévejte v březnu až dubnu přímo na místo do řádků vzdálených asi 40 cm na povrch půdy a pouze je lehce přitiskněte. Můžete pořídit rovnou i malou rostlinku.
Vyžaduje lehčí půdu chudší na živiny a slunné stanoviště chráněné před větrem. Zálivku nepotřebuje nijak vydatnou, pro zachování aroma nehnojte. Po odkvětu rostliny pravidelně stříhejte několik centimetrů nad zemí, aby byly stále bohaté. Je to vytrvalá rostlina, ale v našich podmínkách je dobré ji v zimě chránit a přikrýt ji chvojím.
Některé odrůdy se množí pouze vegetativně, dělením trsů.
Co: nať
Kdy: červen–září
Jak: Mladé kvetoucí nedřevnaté části tymiánu sbírejte vždy za suchého počasí, nejlépe kolem desáté hodiny dopoledne, kdy má nejvyšší obsah účinných látek. Tymián sušte ve svazečcích zavěšených na šňůře v suché a vzdušné místnosti, nebo umělým teplem při maximální teplotě 35 °C. Sesychací poměr je 3 : 1. Suché lístky odrhněte a uskladněte v chladu, temnu a dobře uzavíratelné nádobě. Má pronikavou vůni a nahořkle ostrou chuť.
Čerstvé snítky zabalené do vlhkého kuchyňského papíru a vložené do mikrotenového sáčku vydrží v lednici i déle než týden. Nebo si čerstvý tymián můžete i zmrazit a používat po celý rok.